2021 British Independent Film Awards – Winners

0


The twenty-fourth British Independent Film Awards (BIFA) took place live from London on Sunday 5 December 2021, with 24 awards presented to the best of British independent cinema in a ceremony hosted by comedian Asim Choudhry and broadcast live on Facebook.

Among the winners of the night were films like the coming-of-age drama Sweetheart and the Bradfordian drama Ali and Ava, but it was Aleem Khan’s After Love who was the overall winner, taking home the awards for Best Actress, Best Screenplay, Best Director and Best British Independent Film. Absolutely, After Love, the story of a widow uncovering a dark secret from her late husband’s past, has won 6 British Independent Film Awards, the most films in 2021.

Accepting the Richard Harris Award for Outstanding Contribution to British Independent Cinema was The sound of metal Oscar nominee Ahmed Rice, whose continued presence in the industry has been described by presenter Yann Demange as having “carved out a place for himself and a whole generation”. Ahmed said of this honor: “I want to thank my teachers for telling me that if I was wrong in class I might be kicked out, but if I did on stage I might get a round of applause. “.

The winners of the British Independent Film Awards 2021:

Best British Independent Film – AFTER LOVE
Ali and Ava
Boiling point
The nest
Remembrance: Part II

Best Director – ALEEM KHAN (AFTER LOVE)
Philip Barantini (Boiling point)
Clio Barnard (Ali & Ava)
Sean Durkin (The Nest)
Joanna Hogg (The Remembrance: Part II)

Best Actress – JOANNA SCANLAN (AFTER LOVE)
Caitriona Balfe (Belfast)
Carrie Coon (The Nest)
Claire Rushbrook (Ali and Ava)
Ruth Wilson (Real Things)

Best Actor – ADEEL AKHTAR (ALI & AVA)
Riz Ahmed (Meeting)
Stephen Graham (boiling point)
Jude Law (The Nest)
James Norton (Nowhere Special)

Best Supporting Actress – VINETTE ROBINSON (BOILING POINT)
Judi Dench (Belfast)
Jo Hartley (Honey)
Nathalie Richard (After love)
Tilda Swinton (The Remembrance: Part II)

Best Supporting Actor – TALID ARISS (AFTER LOVE)
Richard Ayoade (The Remembrance: Part II)
Lucian-River Chauhan (Meet)
Ciarán Hinds (Belfast)
Ray Panthaki (Boiling point)

The Douglas Hickox Award (Best First Director) – ALEEM KHAN (AFTER LOVE)
Prano Bailey-Bond (Censor)
Celeste Bell (Poly Styrene: I’m a cliché)
Cathy Brady (forest fire)
Marley Morrison (Honey)

Best Screenplay – ALEEM KHAN (AFTER LOVE)
Clio Barnard (Ali & Ava)
Terence Davies (Blessing)
Sean Durkin (The Nest)
Joanna Hogg (The Remembrance: Part II)

Revolutionary Producer – MICHELLE ANTONIADES (SWETHEART)
Helen Jones (censorship)
Jessica Malik (She will)
Hester Ruoff (Boiling point)
Rob Watson (The Power)

Best First Writer – CATHY BRADY (WILDFIRE)
Prano Bailey-Bond (Censor)
Aleem Khan (After love)
Marley Morrison (Honey)
Reggie Yates (Pirates)

The Raindance Discovery Award – POLY STYRENE: I AM A CLICHE (PAUL SNG, CELESTE BELL, ZOE HOWE, REBECCA MARK-LAWSON, MATTHEW SILVERMAN, DARIA NITSCHE)
Bank (Job Daniel Edelstyn, Hilary Powell, Christopher Hird)
The Bike Thief (Matt Chambers, Pk Fellowes, Sophia Gibber, Lene Bausager)
I’m Belmaya (Sue Carpenter, Christopher Hird)
Rebel dikes (Harri Shanahan, Siân A. Williams, Siobhan Fahey)

Best British Short Film – WOMEN
Egúngún (masquerade)
Night of living dread
Play it safe
Precious hair and beauty

Best International Independent Film – FLEE
Compartment n ° 6
First cow
Little mom
Pleasure

Best Cast – CAROLYN MCLEOD (BOIL POINT)
Shaheen Baig (After love)
Shaheen Baig (Ali and Ava)
Shaheen Baig (Pirates)
Lucy Bevan, Emily Brockmann (Belfast)

Best Cinematography – MATTHEW LEWIS (BOIL POINT)
Mátyás Erdély (The Nest)
Magdalena Kowalczyk (Cow)
Annika Summerson (censorship)
Haris Zambarloukos (Belfast)

Best Costume Design – GRACE SNELL (MEMORY: PART II)
Michael O’Connor (The Electric Life of Louis Wain)
Guy Speranza (Everybody’s Talking About Jamie)
Annie Symons (Blessing)
Charlotte Walter (Belfast)

BEST MUSIC – CONNIE FARR, HARRY ESCOTT (ALI & AVA)
Iain Cooke (Pirates)
Jed Kurzel (Meet)
Clint Mansell (In the Earth)
Van Morrison (Belfast)

Best Effects – STEVEN BRAY, MIKE KNIGHTS, DAN MARTIN, LEIGH CRANSTON (DASHCAM)
Gary Brown, István Molnár, Dan Martin (Censor)
Rupert Davies (The Electric Life of Louis Wain)

Best Editing – HELLE LE FEVRE (THE SOUVENIR: PART II)
Rebecca Lloyd, Jacob Schulsinger, Nicolas Chaudeurge (Cow)
Úna Ní Dhonghaíle (Belfast)
Mark Towns (Censor)
Ben Wheatley (In the Earth)

Best Makeup & Hairstyle – VICKIE LANG, KRISTYAN MALLETT, DONALD MCINNES (THE ELECTRICAL LIFE OF LOUIS WAIN)
Siobhan Harper-Ryan (The Remembrance: Part II)
Ruth Pease (censorship)
Nadia Stacey (Everybody’s Talking About Jamie)
Wakana Yoshihara (Belfast)

Best Production Design – STEPHANE COLLONGE (THE SOUVENIR: PART II)
Jim Clay (Belfast)
Suzie Davies (The Electric Life of Louis Wain)
Aimee Meek (Boiling point)
Paulina Rzeszowska (Censor)

Best Sound – JAMES DRAKE, ROB ENTWISTLE, KIFF MCMANUS (BOILING POINT)
Nicolas Becker, Cyril Holtz, Linda Forsen (Cow)
Tim Harrison, Jamie Roden, Adele Fletcher (censorship)
Martin Pavey (In the Earth)
Andrew Stirk, Paul Davies, Morgan Muse, Bernard O’Reilly, Julian Howarth (Meet)

RICHARD HARRIS PRIZE – AHMED RICE


Share.

Comments are closed.